Seniorhøjskolen

Munkebo Kulturhus Troels Alle 4 5330 Munkebo

Kommentarer eller spørgsmål til hjemmesiden: kontakt: kulturhuswebmaster@munkebo.dk

 

Velkommen

i

Munkebo Seniorhøjskole

Munkebo Seniorhøjskole blev oprettet i 1998 og har til for-mål at deltage i folkeoply-sende virksomhed for senio-rer (50+).

Foreningens virksomhed ud-øves ved foredrag og debat, samt aktiviteter, der knytter sig hertil.

 

Bestyrelsen

Formand Leif Knudsen

28976482

Næstformand Tage Møller 22917523

Kasserer Niels Ole Jensen 23205425

Sekretær Esther Rasmussen 22925282

Programredaktør Ane Sofie A. Hjorth 61605352

Best. medlem Birthe Aunfelt 65974665

Best. medlem Birthe Vester 60653135

Suppleant Eva Hansen

65341807

 

Sæsonprogram

Tema for efteråret 2017:

Kirke og tro.

 

Mandag 11. september 2017.

Foredragsholder: Thomas Frøsig, Buddhistisk Center Odense: ”Buddhisme i Vesten".

 

Mandag 25. september 2017.

Foredragsholder: Formand for Præsidiet for Reformationsjubilæet Jens Oddershede: ”Hvad skete der i Wittenberg for 500 år siden - og betyder det noget for mig i dag”.

 

Mandag 9. oktober 2017.

Foredragsholder: Præst og forfatter Sørine Godtfredsen: ”Danske værdier i en narcissistisk tid”.

 

Mandag 23. oktober 2017.

Foredragsholder: Skuespiller Agnethe Bjørn og pianist Lisbeth Sylvest: ”Til bords med Luther”.

 

Mandag 6. november 2017.

Foredragsholder: Lektor ved Center for Mellemøststudier (SDU) Torben Rugberg Rasmussen: ”Islam som teologi, kulturmønster og politik".

 

Mandag 20. november 2017.

Foredragsholder: Korshærsleder i Kirkens Korshær Kaj Skjølstrup: "Vi er her ikke kun til pynt".

 

Torsdag 4. december 2017. Juleafslutning.

 

Se beskrivelse af de enkelte programpunkter her.

 

Møderne finder sted kl 14.00 – 16.00 (16.30) i Munkebo Kulturcenter (Forsamlingshuset).

Der holdes kaffepause omkring kl 15. Medbring selv kaffe, kop og brød. Højskolesangbogen benyttes.

 

 

Udpluk fra 2016

Sådan deltager du

Tilmelding og betaling til efterårsprogrammet 2017:

 

Prisen for hele semestret er: kr. 200,00.

 

Der kan købes billet ved indgangen til de enkelte fo-redrag for kr. 65,00.

 

Indtegning og betaling kan ske i forbindelse med de enkelte foredrag.

 

NB: Det maximale deltager-antal er 275.